V tomto článku by som Vám rád opísal prácu z ozónom tak trochu inak, poprípade pomohol pri výbere, ak plánujete zakúpiť vlastný generátor.

Občas sa stretnem v teréne z otázkou, či je taká malá krbica účinná. Priznám sa nerád na to odpovedám, ale rád sledujem, ako reagujú ľudia, keď ich pri práci o tom presvedčí samotná krabica

Na tuzemskom ale aj zahraničnom trhu existuje mnoho predajcov ozónových generátorov, ale len veľmi málo výrobcov. A výrobcov, ktorý sa naozaj vyznajú je ako šafranu. Pri výbere nášho dodávateľa som sa poriadne zapotil a to aj napriek tomu, že som sa začal venovať dezinfekcii pomocou ozónu ešte v čase, keď ich nebolo až tak veľa ako dnes. Dovolím si tvrdiť, že ak by som sa rozhodoval dnes, asi by som potreboval minimálne týždeň dovolenky.  Väčšina našich obchodov funguje na spolupráci. Znamená to, že predajca, u ktorého sa chystáte kúpiť generátor, má možno skladovú zásobu 0. Len Vašu objednávku spracuje a pošle dodávateľovi, ktorý Vám inkognito zašle tovar. Samozrejme na tom samotnom nie je nič zlé. Riziko, ktoré to ale prináša je hlavne to že ide o predajcu. Nechcem sa dotknúť žiadneho, ale povedzme si pravdu, mnoho krát Vám odporučí produkt, ktorý povedzme je viac výhodný pre neho ako pre Vás. Ak sa teda rozhodnete zaobstarať vlastný generátor, nerozhodujte sa na základe veľkosti či vzhľadu. Dôležité je si uvedomiť jednu vec. Na to, aby bol generátor funkčný potrebuje najmä:

  • keramickú dosku ( ich počet je závislí na požadovanom výkone )
  •  ventilátor,
  •  spínač / časovač
  •  nejaké ochrany,
  • Chladenie
  •  poistky.

Výkon jednej keramickej dosky je zväčša 3,5 – 5 mg / h a rozmer tejto dosky je cca 5×2 cm. To je srdce generátora. Ak teda chceme generátor, ktorý sa dá označiť za profesionálny, pokojne nám postačia aj dve či tri dosky. A teda rozmer, či váha generátora nemusia byť veľké. Samozrejme sa bavíme o bežnom použití napríklad v autách, domácnostiach, kanceláriách, operačných sálach a podobne. Áno priznávam, generátor, ktorý je veľký, ma mnoho ovládacích prvkov a niekoľko displayov vypadá u zákazníka lepšie. Neznamená to ale, že je dezinfekcia účinnejšia. V samej podstate na zabitie vírusov či baktérii stačí pár sekúnd. Z pravidla sa dá povedať, že stačí 1 až 10 sekúnd na úplne zneškodnenie v prípade, ak sa docieli požadovaná koncentrácia.

Na trhu sa objavujú aj generátory s extrémne vysokou produkciou ozónu. Teda uvádzanou produkciou. O tomto sa dá uvažovať… Samozrejme, ozónu sa dá za istých podmienok vyprodukovať v podstate neobmedzené množstvo. Za istých podmienok znamená. Prísun vysokého napätia, produkcia O3 z prídavného kyslíka, dostatočne chladenie ( kvapalina, vzduch ) a podobne. Toto je ale téma odborná a nerád by som sa tu spustil na citácie a odkazy na rôzne odborné zdroje.

Každý ale vie, že OZÓN je na tom podobne ako oheň. Dobrý sluha ale zlí pán. Vysoké množstvo OZÓNU je životu nebezpečné. Zo zahraničných výskumov, štúdii rovnako ako aj  zo zdrojov Svetovej zdravotníckej organizácie ( WHO ) vieme,  že vysoké množstvo OZÓNU spôsobujem pri vdychovaní vznik zápalových ochorení pľúc, narušenie vývoja pľúc a zníženie ich funkcie. Zvyšuje počet hospitalizácií, spôsobuje vyššiu spotrebu liekov a zvýšenú úmrtnosť.

Teda v prípade ozónu majme na pamäti, že menej znamená viac.

Tak si to celé zhrňme.

Prenesieme si to na niečo, s čím má asi každý z nás skúsenosť.

Každý z nás doma použil tekutý dezinfekčný prípravok. Najčastejšie asi SAVO Originál. Ste si ale istý, že ste ho použili správne? Bežne má vedro v domácnosti na vodu objem 10- 12 litrov. Úprimne, koľko ste dali prípravku do vedra? Vedeli ste, že na účinnú dezinfekciu je potrebné pridať 1 liter SAVA na 10 litrov vody? Asi nepredstaviteľné. Sotva by ste vedeli dýchať kým upracete celí byt. Ale uvedomme si, že len za týchto podmienok má naozaj dezinfekčné účinky. To som ale odbočil. Ďalej budem predpokladať, že ste zriedili prípravok tak, ako je potrebné. Utriete s ním povrch, ktorý chcete dezinfikovať. Povrch je teda dezinfikovaný a čistý a v daný moment už nebude čistejší ako momentálne je. A presne tak je to aj z ozónom. Ak docielime koncentráciu vhodnú na dezinfekciu je zbytočné vytvárať ešte väčšiu. Dokonca je to v tomto prípade nežiaduce.

A preto znova na záver pripomínam, a v prípade dezinfekcie ozónom menej je viac.

Verím, že som týmto článkom poskytol odpovede na mnoho Vašich otázok.

Ak je téma alebo oblasť, i ktorej by ste radi dočítali, pokojne mi napíšte skúsime sa na to pozrieť.

Autor:

Martin Podolan